Hakkımızda

Dijital Dönüşüm ve Optimizasyon

Süreç Merkezi Dijital Dönüşüm ve Optimizasyon Hizmetleri , çalıştığı müşterilerinde, Sürdürülebilir iyileştirme ve geliştirme için yönetimin ittiği “iyileştirme yapmak zorundayız” kültüründen, çalışanın ittiği “iyileştirme yapmak istiyoruz” (sıkıntıları yüzeye çıkaran ve çözümde elini taşın altına koyan çalışan) kültürüne geçişi sağlamayı ve iş modeliniz olarak tabana yaygınlaştırmayı hedeflemektedir…

Bizler Süreç Merkezi olarak iş yönetim etkinliği ve verimliliğinizi belirgin şekilde iyileştirmeyi, iş gücü maliyetlerini ve sürelerini düşürecek yazılım uygulamalarımızla, bilgiye doğrudan ulaşım portallerimizle ve stratejik planlama yönetim modüllerimizle Operasyonel yönetim risklerinizi minimize etmeyi ve şirketinizin performans yönetiminin sürekliliğini sağlayacak ve şirketinizi ileriye taşıyacak bir alt yapı kurmayı hedefliyoruz.

Bu amaçla Softexpert Excellence Suit ile İş Süreçleri Yönetimi, Kurumsal ve Bireysel Performans Yönetimi, Kurumsal Risk Yönetimi, Varlık ve Bakım Yönetimleri, Arge ve Proje Yönetimleri, Mühendislik Doküman Yönetimleri, Kalite Yönetim Sistemleri çözümlerini tek bir platformda 39 modül ile sunmaktayız.

Ekibimiz

kurumsal yaklaşımımız

Misyonumuz

 Mükemmellik ve kurumsal uyumluluk için yenilikçi yazılım çözümleri aracılığıyla kuruluşların rekabetçiliklerini ve sürdürülebilirliklerini artırma.

Vizyonumuz

İş Mükemmelliği ve Uyumluluk alanında öncü çözümlerin sağlayıcıları olarak EMEA nın lider danışmanlık şirketi olmak

Değerlerimiz

 

Profesyolleşme

Sorumluluğu altındaki zorlukların üstesinden gelmek için objektif olarak sonuçlara odaklanarak, teknik ustalıkla, verilerle ve gerçeklerle ve tanımlanmış yöntemlerle eylemlerini sürdürerek odaklanma.


Yenilikçi Ruh

Kendisi ya da şirket için ortaya çıkan yeni fırsatlara özen gösterir. Mesleki ilişkiden, zorluklardan, risklerden, iyi ve kötü anlardan, iş ilişkilerinden ve şirketin faaliyet gösterdiği makro ortamdan beklenen şeyleri anlar. Sürdürülebilir sonuçlar için kişisel büyümenin yanı sıra iş katkıları açısından da ısrarlı olma.


Etik

Şirketin değerlerini, görseline veya ona ait grup veya kurumların ödün verebileceği davranışlardan kaçınmak için takip edilecek kurallar ve düzenlemeler olarak şirket değerlerini sağduyuya dönüştür.


Tevazu

Sosyal sınıf, hiyerarşi, yaş veya eğitim düzeyine bakılmaksızın tüm çalışanlara saygı gösterme, tüm çalışanlara değer verildiklerini ve fark ediltikleri ve yaptıkları pozisyonlardan bağımsız olarak büyümekte olduklarını ve yaptıkları başarıları fark ettiklerini bilinmesi.


Disiplin

Şirketin stratejik hedefleri ve sorumluluğu altındaki referansları göz önüne alındığında, gelişen normları, süreçleri ve politikaları, becerilerini geliştirmek için becerilerini kaybetmeden takip eder.

Kendini Adama

Yapıcı tutumlar ve gerçekçi beklentilerle ilgili zorluklara katılmak için motive olmuş ve teşvik edilmiş, yalnızca kendi sorumluluklarının farkında değil, aynı zamanda şirketin sonuçlarının bir bütün olarak farkında olmuştur.

Bütünleşme

lişki ağındaki profesyonellerle nasıl etkileşim kuracağını, insanları değerlendireceğini ve güvenini, güvenilirliğini, dostluğunu, resepsiyonunu ve Süreç Yönetim Merkezi ekibinin bir parçası olma sevincini nasıl koruyacağını bilir.

Karlılık

Şirketin kârlarını maksimize etmeye odaklanan kararlar verin. Mevcut seçenekleri analiz edin ve hareketlerinin şirketin kârlarını nasıl etkilediğini inceleme