ISO 20000


Karşılaşılan Zorluklar


İşletme ve müşteri gereksinimlerini karşılamak için yönetilen hizmetlerin etkin bir şekilde sunulması için entegre süreçler yaklaşımının benimsenmesi, birçok şirketin günümüzde karşılaştığı bir zorluktur. Bu özellikle, BT hizmetlerini planlama, tedarik etme, tasarlama, uygulama, işletme, destekleme ve iyileştirme ile ilgilenen şirketlerde doğrudur. 

ISO / IEC 20000, şirketlerin IT yönetiminde mükemmelliği göstermelerini ve en iyi uygulamaları kanıtlamalarını sağlayan bir BT standardıdır. Tüm iş hedeflerini karşılamak için insan motivasyonunu inşa etmek için üst yönetimin taahhüdüne odaklanır. Standart, karı ve müşteri memnuniyetini artırabilecek optimum çalışma uygulamaları oluşturur.

  • ISO 20000 Çözüm

SoftExpert, ISO / IEC 20000 standardının sıkı ihtiyaçlarını karşılayan uyum yönetimi için en gelişmiş ve kapsamlı yazılım çözümünü sunmaktadır. SoftExpert Excellence Suite (SE Suite) şirketlere standarda uyumu sağlarken, uyum maliyetlerini düşürür, başarıyı en üst düzeye çıkarır, verimliliği artırır ve riskleri azaltır.

SoftExpert’un çözümleri, kuruluşların ISO gereksinimlerini kolayca karşılayabilmelerini, süreçleri, denetimleri, uygunsuzlukları, kalite KPI'larını, kalite kayıtlarını ve raporları yönetebilmelerini, organizasyon verimliliğini artırmalarını, yeniden işleme ve israfı azaltmalarını sağlar. Çevrimiçi işbirliği yetenekleri ile, kuruluşlar ve yöneticiler, sistematik ve birleşik bir yaklaşımla daha fazla kullanıcı, ekip, ofis ve iş birimi içeren sürekli iyileştirme girişimleri hakkında iletişim kurabilir ve güncellenebilir, kalite yönergelerini eylemlere dönüştürür.

framework-itsm

Softexpert ile tanışın!

Softexpert  ile iş süreçlerini mükemmelleştirmek ve çözümlerimiz hakkında bilgi almak için bize ulaşın.

Detaylı Bilgi için

Ana faydalar

  • BT hizmetlerinin ve desteklediği işletmenin daha iyi uyumlaştırılması.

  • Hayati hizmet yönetimi işlevlerini destekleyen Entegre Hizmet Yönetim Sistemi (SMS).

  • İyi uygulama ve ITSM'ye bağlılık ve hizmet mükemmelliğine dair bağımsız kanıt.

  • İş ve müşteri güvenini artırın.

  • Bir organizasyon içinde sürekli iyileştirme ve öğrenme kültürü oluşturmak.

  • Değişim oranını ve personelin verimliliğini ve becerilerini ve uzmanlıklarını arttırmak.

  • Değişiklikler ve daha büyük başarı oranı için iyileştirilmiş döngü süresi.

  • Ürün ve hizmet kalitesini geliştirin.

39 modül ve 12 suitten oluşan İş Mükemmelliği için dünyanın en kapsamlı lider çözümü ile tanışma zamanı